Az Internet egy nagyon fontos találmány, ha valaki megtanulja használni, szinte mindent megtalál rajta (benne). Kezdőktől és nem hozzáértőktől szoktam hallani, hogy nem is igazán tud mit kezdeni vele, mert annyi felesleges információ van rajta és nehéz kiszűrni az igazán hasznos infókat. Ez néha akár igaz is lehet, de ahogy folyamatosan használjuk és nő a tapasztalat rajövünk, hogy mit hogyan kell keresni és egyre gyorsabb és pontosabb lesz a releváns információk megtalálása. Több cikken keresztül szeretném bemutatni, hogy különböző információkat - legyen az szöveg, termék, hang, kép, videó, stb. - hogyan is kell, érdemes keresni.
A Google kereső használata
Mivel Magyarországon (de általában a világon is) a Google keresőjét használják az emberek arra, hogy megtaláljanak valamit, mi is ezzel fogunk foglalkozni. Én is azt tartom, hogy a legpontosabb találatokat általánosságban a Google adja, szinte minden témában (talán a képek keresése esetén érdemes más keresőket is használni illetve ott konkrétan dedikált képadatbázisokban kereshetünk).
A kereső címe újszülötteknek: https://www.google.hu
Nézzünk konkrét példákat, mert azokon lehet legegyszerűbben bemutatni mit hogyan érdemes. Szeretnék egy telefon-t venni, írjuk be, a telefon szót. ... hupsz ... 747.000.000 találat ... ez még szilvás gombócból is sok (na, jó azért abból mégse). Valahogy szűkíteni kell a találati listát. Van kedvenc telefonmárkánk, mondjuk az Apple (nem reklám, de azért várom a hívásukat:-)
Tehát új kifejezésünk, amit beírunk: Apple telefon
Általában az ilyen kereséseknél a kulcsszavak sorrendje, nem feltétlen fontos, de írjuk úgy, ahogy egy embernek is mondanánk. Ez a kifejezés olyan oldalakat keres, ahol valószínűsíthetően megtalálható a telefon és az Apple szó is. Már csak 266.000.000 találat
Írjunk be egy konkrét készülék típust: Apple telefon IPhone 6S plusz
Már csak 108..000.000 találat, de itt már mondjuk az első 10 találatból legalább 80% ténylegesen hasznos, az engem érdeklő telefonról szóló oldalra juttat. Szóval ez egy jó megfelelő kereső kifejezés.
Összefoglalva: olyan kifejezéseket teszünk egymás után, ami szerintünk legjobban jellemző a keresendő információra.
Írjuk be a fenti kifejezést idézőjelek közé: "Apple telefon IPhone 6S plusz" összesen 3 találat van már csak. Ebben az esetben nem a leghasznosabb az idézőjel használata, de a következőkben erről lesz szó, hogy hol használható igazán.
Menjünk tovább …
Most nézzük meg, hogy hogyan lehet még pontosabb találatokat elérni olyan esetekben, amikor fontos, hogy a szavak hogyan követik egymást.
Legjobb ilyen példa egy személy neve, mondjuk a Kovács László, ami eléggé általános egy magyar név (ne sértődjön meg senki, az én nevem is eléggé általános sajnos (szintén a Googleból derült ki:-))
Beírva a nevet 15.100.000 találatot kapunk. Ez azért van (nagy vonalakban és leegyszerűsítve), mert a találatok elején olyan oldalakra mutató linkek szerepelnek, ahol közvetlenül egymás után találhatóak meg a beírt szavak, de a vége felé már pl. megjelenhet egy olyan találat is, amelyen azt a kovács műhelyt mutatják be, ami egy X város László utcájában található. Vagyis a két beírt szó nem egymás mellett is megtalálható és nincs is igazán kapcsolat köztük annak ellenére, hogy mi azt szerettük volna.
Amennyiben azt szeretnénk, hogy nagyjából csak az ilyen nevű emberekről szóló oldalakat adjon a lista, akkor ezt idézőjelbe kell beírni. Fontos megemlíteni, hogy nem minden kereső alkalmazza az idézőjeles keresést, de szerencsére a Google ebben nagyon jó. Tehát az új keresésünk: "Kovács László", már csak 359.000 találat Ez is rengeteg találat, mivel van egy ilyen nevű magyar politikus és ez miatt is sok oldalon szerepel ez a név + egy nagyon általános magyar név. De nem baj, megoldjuk és szűkítjük a kört. Keressünk olyan személyt, aki Nagykőrösön él és ezzel a névvel éli vidám életét. Tehát az új keresésünk: "Kovács László" Nagykőrös, már csak 19.900 találat. Tehát lehet keverni is az idézőjeles és anélküli beírásokat.
Még mindig lehetnek olyan cikkek, amik Kovács László politikus egyik Nagykőrösi látogatásáról ír. Próbáljuk meg kiszűrni amennyire csak lehet, minden olyan témát, ami minket ez esetben biztos nem érdekelne, hiszen saját nevünkre lennénk kíváncsiak. A mínusz jel használata a szavak előtt a keresőt arra utasítja, hogy azokat a találatokat ne adja ki, amelyekben szerepelnek az adott szavak amiket kötőjellel kezdtünk beírni.
Tehát az új keresésünk: "Kovács László" Nagykőrös -politikus -politika -mszp -fidesz, már csak 14.900 találat. Ezt a mennyiséget főleg az elejét kell átkutatni, hátha megtaláljuk saját magunkat.
Házi feladat: Keres rá saját nevedre, hátha tudtodon kívül szerepelsz valamilyen internetes írásban, cikkben.