A ChatGPT egy mesterséges intelligencia alapú beszélgető program vagy robot (kinek hogy hangzik jobban), amit az OpenAI fejlesztett ki. Képes válaszolni kérdésekre, írni szövegeket, és segítséget nyújtani különböző témákban, mint például programozás vagy általános tudáskérdések. A felhasználók által megadott információk alapján képes egyedi válaszokat adni.
A cikk 2023. november közepén készül, ami azért fontos, mert a jelenlegi folyamatok, fejlesztések az AI, MI területén hatalmas léptékkel haladnak, így sajnos az információk hamar elavulhatnak, de alapként használhatók a cikkben szereplő információk.
Hogy pontosan miben tud segíteni, arról lesznek külön cikkek. Most csak a kezdést mutatom be, hogy az első kérdést fel tudd neki tenni. Van fizetős verzió ami sokkal többet tud mint a az ingyenes verziója.
A ChatGPT weblapja itt érhető el: https://chat.openai.com/
Szokásos módon lehet regisztrálni vagy belépni. A belépésnél GOOGLE, MICROSOFT és APPLE fiókot lehet választani.
Én javaslom a Google fiók használatát, elkerülhető a regisztrációs folyamat és megbízható. Több mint 10 különböző szolgáltatást használok így, persze ha lehetséges a Google két faktoros hitelesítéssel kombinálva.
Első belépésnél pár adatot még meg kell adni mint a nevünk, születési dátum és ellenőrzésnek a telefonszámunkat, amire küld SMS-ben egy 6 számjegyből álló kódot amit a weblapon be kell írni.
Belépés után az alábbi felület fogad ahol már lehet is feltenni az első kérdést és kezdődhet a beszélgetés.
Három fontos infót még az elején és ezeket tényleg mindig észben kell tartani:
"1. A ChatGPT válaszolhat a kérdésekre, segíthet a tanulásban, kódírásban, közös ötletelésben és még sok másban."
Csak a kreativitásod szab határt, rengeteg mindenre is használhatod :-)
"2. Ne osszon meg bizalmas információkat. A csevegési előzményeket felülvizsgálhatjuk, vagy szolgáltatásaink fejlesztésére használhatjuk fel. Bővebben."
Nem tudjuk mi van a háttérben, hogy működik a cég, mennyire biztonságos, így minden féleképpen csak megfelelően átvariált adatokat töltsünk be a GPTnek, ha pl egy hivatalos levelet amiben konkrét információk vannak elötte nevezzük át a kifejezéseket, neveket, stb. Vagy ha pl. egy adatbázis fájlt, feltöltünk, hogy azzal kapcsolatban valami programot generáljunk, akkor nem valós adatokkal de a struktúra megtartásával töltsünk fel minden információt.
"3. A tények ellenőrzése. Bár vannak biztosítékaink, a ChatGPT pontatlan információkat adhat Önnek. Nem célja, hogy tanácsot adjon."
Beszélgetések során jelenleg ha valamire nem tudja a választ akkor lehet valamit ki fog találni (halucinál) és attól nem lehet eltántorítani. Akár azt is mondhatja, hogy a sügér az egy ital fajta amit Egyiptomban isznak az emberek. A fontos információkat minden esetben ellenőrizni kell, és semmiben nem szabad hagyatkozni rá 100%-ban. De még így is hasznos és idővel tudja érzi az ember, hogy hol pontos vagy hol kell ellenőrizni.
Kezd el a promptolást a kérdezz feleleket. Kezdésnek egy példa ahol látszik, hogy a szövegben ismeri az előzményt és egy hosszabb beszélgetésben is tudni fogja mire gondolunk, ha valamire csak homályosan vagy nem konkrétumokkal hivatkozunk.