Az XnView egyik általam legjobban kihasznált szolgáltatása, hogy egyszerre rengeteg képet tud átalakítani a nekem megfelelő paraméterek alapján. Az átalakításokat egymásba lehet ágyazni, vagyis pl. lehet tükrözni a képeket, majd kicsinyíteni, és utána mondjuk egy logót elhelyezni a jobb alsó sarokban. Ilyen többlépcsős konvertálásnál nem mindegy, hogy a módosítások sorrendje hogyan követi egymást.
Most csak a képek átméretezését nézzük meg, én ezt az átalakítást használom a legsűrűbben. Mivel a digitális fényképezőgépek manapság 10-12 Megapixeles képeket készítenek, de a weblapokra általában 1600 pixel széles és/vagy 1000 pixel magas képeket töltünk fel, ami miatt elég nagymértékben le kell kicsinyíteni a képeket, mondjuk szélességben 5000 pixelről 1600 pixelre.
Miért kell lekicsinyíteni a képeket? Az ok nagyon egyértelmű, egy nagy 5000 pixel széles kép lehet akár 6.5 Mb (6500 Kbyte) is egy 1600 pixel széles kép kicsit optimalizált JPG-ként 150 Kbyte, vagyis kb. 40x kisebb. Ez azt jelenti, hogy maga a feltöltés is 40x gyorsabb, de a felhasználók, akik a weblapunkat böngészik, szintén 40x gyorsabban töltik le + szorozzuk be ezt egy galéria 30 képével és már látható is miért kell ezzel törődni. Nem beszélve, hogy a tárhely is 40x kevesebb, ami nem elhanyagolható pár száz vagy ezer képnél ráadásul egy weblapon nem csak egy galériával kell számolnunk.
Természetesen nem csak a weblapokra szánt képeknél kell ezt a méretkülönbséget figyelni, hanem ha e-mailban akarunk képeket küldeni ismerőseinek, barátainknak, ügyfeleinknek. Gyorsabban megy át az e-mail és nem telik be a fogadó postafiókja (elég kellemetlen lehet, mert ilyenkor fontos leveleket se kap meg az illető).
És most jöjjön a tényleges képkonvertálás
Lépésről lépésre leírom, hogyan kell sok képet gyorsan és egyszerűen konvertálni az ingyenes XnView programmal:
Az alábbi beállításokat, ha egyszer megejted a programban, akkor ha nem is mindet de az ÁLTALÁNOS fülön lévőket (1, 2 lépés) megtartja, vagyis azokkal második körben nem kell törődni. Az ÁTALAKÍTÁSOKAT pedig el lehet menteni és később betölteni.
0. lépés (csak előkészület nem a programban lévő beállítás): Javaslom, hogy mindig legyen a képekből egy biztonsági másolat, hogyha valamit elállítanál, a konvertálásnál ne vesszenek el a képek, pl. 1000 szélesség helyett nagyon egyszerű 100-at írni. Én mindig úgy csinálom, hogy van kinevezve egy átmeneti könyvtár, ebbe bemásolom, amit konvertálni akarok, ott megcsinálok mindent rajta és ha megbizonyosodtam, hogy minden jó akkor visszamásolom a végső helyére.
Javaslom, hogy valami 11111 vagy ilyesmi egyes elnevezésű könyvtár legyen, ezeket nem kell nagyon keresni majd a könyvtár listában és általában legfelül van. Nálam konkrétan E: ez az átmeneti könyvtár már évek óta.
1. lépés: Indítsd el a programot, majd válaszd ki a menüből ESZKÖZÖK / KONVERTÁLÁS (billentyűvel a CTRL+U) a CSOPORTOS FÁJLKONVERTÁLÁS-t.
2. lépés: A FORMÁTUM résznél válaszd ki, hogy milyen fájltípust akarsz konvertálni, gondolom a legsűrűbb a JPG lesz.
Itt az OPCIOKNAL egyszer be kell állítani, hogy milyen legyen a JPG minősége én az alábbiak szerint szoktam használni, de lehet próbálgatni, melyik minőség az ami még elfogadható.
A FELÜLÍRÁS legyen csere, vagyis oda menti vissza, ahonnan jönnek a képek (0. lépés szerint az átmeneti könyvtár).
3. lépés: Van felül a BEMENET rész, itt a HOZZÁADÁSSAL egyenként tudsz képeket hozzáadni, vagy a MAPPA HOZZÁADÁSÁVAL komplett könyvtárat. Ha itt megadsz egy könyvtárat, akkor az abban lévő összes képet és alkönyvtáraiban (akár több szinten is) lévő összes képet beolvassa. Fontos, hogy ebben a könyvtárban ne legyen más csak képfájl, vagyis csak olyan fájlok, amiket konvertálni akarsz, ha bekerül véletlenül egy DOC, avagy egy EXE, akkor amikor rá kerülne a sor, akkor leáll hibaüzenettel a konvertálás és kezdheted elölről.
4. lépés: Kattints felül az ÁTALAKÍTÁSOK fülre, és itt a jobboldali listából válaszd ki a KÉP azon belül pedig az ÁTMÉRETEZÉS opciót. Ha ki van jelölve, akkor a HOZZÁADÁS gombbal át tudod tenni a jobboldalra (így tudsz több alakítót is átrakni, és a kis nyilakkal a sorrendet is változtatni).
5. lépés: Ezután az ÁTMÉRETEZÉS paramétereit kell beállítani:
- SZÉLESSÉG legyen: 1000
- MAGASSÁG legyen: 700
A szélesség és magasságot lehet százalékosan is megadni, pl. ha tudod, hogy biztos a fele is elég a képeknek akkor nem kell kiszámolgatni a dolgokat csak, megadod a százalékos adatokat.
Arány megtartása legyen bekapcsolva, ez azt jelenti, hogy úgy fogja megvágni, hogy a végső kép egyik irányban sem fog több lenni, mint a megadott, vagyis a fekvő képek 1000 pixel szélesek lesznek az álló képek pedig 700 pixel magasak.
- A TÁJOLÁS KÖVETÉSE legyen kikapcsolva ez elviekben akkor hasznos, hogyha tudod, hogy a képek némelyike álló, de mégis fekszik a képernyőn és akkor ezt is korrigálja, én ezt jobb szeretem előre manuálisan beállítani, de általában ezzel nem is kell foglalkozni.
- CSAK CSÖKKENTÉS és NÖVELÉS, ez leginkább akkor hasznos, ha nagyon vegyesek a képek, vagyis vannak olyan képek, amik csak 200x200 pixelesek mondjuk meg vannak 2500x3500 pixelesek és akkor beállítod, mondjuk az 1000x700-as méretet. Viszont nem szeretnéd, hogy a kicsi 250-es képeket felhúzza 1000-re, mert akkor csúnyán elmosódnának a képek. Na, ilyenkor érdemes beállítani, hogy CSAK CSÖKKENÉS opcióval konvertáljon (a leírtak miatt, még sose használtam a CSAK NÖVELÉS opciót, nincs értelme)
- ÚJRAMINTAVÉTELEZÉS legyen LANCZOS
6. lépés: KÜLDÉS gomb megnyomása és várni pár másodpercet vagy percet (ezt ki is jelzi) a képek számától és nagyságától függően. Ezzel kész is a konvertálás.
Érdemes tesztelgetni a beállításokat, ha egy átmeneti könyvtárat használsz, akkor galibát nem okozol. Ha valami nem jó, akkor újra bemásolod a fájlokat és kész kezdheted más variációba a konvertálást.
Kérdésed van, írd meg és válaszolok gyorsan. Hajrá.