Többség a saját vagy céges számítógépén hatalmas mennyiségű adatot tárol, csak röpködnek a Terrabyte-ok. Leginkább a videók, azok amik sokat fogyasztanak, aztán a hang, kép és szöveges állományok. A csoportos fájl átnevezés mindegyikre használható, de ott segítség leginkább, ahol nagyon sok fájlról beszélünk. Több száz vagy akár ezer fáj.
80%-ban képek esetén használjuk, mivel a digitális fényképezőgépek és telefonok kameráinak köszönhetően rengeteg készül nap mint nap és ezek fájlnevei eléggé egységes és semmitmondó.
Írtam már a fájlok átnevezéséről, ahol 1-1 fájl esetében mutatom be több programban, hogy hogyan lehetséges. De ez nem igazán járható 10-100-1000 fájl esetén, illetve nem javasolt órákon keresztül egyenként mindent átnevezni (tudok ilyen eseteket, amikor ez történt). Érdemes azt is elolvasni egy előző írásomban, hogy miért fontos a helyes fájl elnevezés.
A Total Commander csoportos fájl átnevezési funkciója rettentően egyszerű, zseniális és gyors. Pár egyszerű beállítással rengeteget spórolhat meg azoknak, akik rászánnak pár percet, hogy kitapasztalják a működést.
Javaslom főleg az elején, hogy az adott fájlokról egy független könyvtárban legyen egy biztonsági mentés. Bár a program még a véglegesítés elött megmutatja a jelenlegi és a majdani fájlok nevét, de az ördög nem alszik.
Előszőr legyenek kijelölve azok a fájlok amiket szeretnénk átnevezni. Ezek akár az adott könyvtárban lévő fájloknak egy része is lehet, nem kell az egész könyvtár összes fájlját kijelölni.
Ha megvan a kijelölés, akkor nyomjuk meg a CTRL+M billentyűkombinációt és megnyílik a CSOPORTOS ÁTNEVEZÉS panel.
Itt külön lehet a fájl nevére és a kiterjesztésére vonatkozóan szabályokat állítani, valamint van pár egyéb hasznos beállítás, mint pl. a MIND KISBETŰ opció.
Az elnevezésben vezérlő kódokat lehet használni, amit a szögletes zárójelekkel lehet megadni. Ahogy beírjuk ezeket a kódokat az ÚJ NÉV oszlopban ennek megfelelően fognak megjelenni a fájlnevek. A "+" gombra kattintva további KODOK jelennek meg, de ezekre tényleg nagyon ritkán lehet szükségünk.
80%-ban a [C] kód, amit használunk majd, mert ez adja vissza az automatikus sorszámozást a fájlnevekben.
A [C] számláló kód esetén a jobboldalon van pár hasznos opció amit érdemes kihasználni.
• ELSŐ SZÁM azt jelenti, hogy a beállított sorszámnak megfelelő számtól fog kezdődni a fájlok átnevezése. Pl. ha cégünk kiemelt referenciáit sorszámozzuk és már van 37 képünk és még 16 új képet hozzá szeretnénk tenni, akkor itt az ELSŐ SZÁM-hoz a 38-as számot beírva folytatható a sorszámozott fájlok feltöltése.
• A SZÁMJEGYEK legördülőben az adható meg, hogy a sorszám hány számjegyből álljon. Ezt akkor alkalmazzuk, hogy 10 vagy 100-as nagyságrendű fájlokkal dolgozunk.
Ha pl. van 250 fájlunk amit át kell nevezni sorszámozva, akkor legyen itt kiválasztva a 3 és akkor a rendszer ilyen fájlneveket fog eredményezni: kep-001.jpg kep-002.jpg ... kep-039.jpg ... kep-125.jpg stb.
Az indítás elött érdemes ellenőrizni az ÚJ NÉV oszlopot, hogy ellenőrizzük, jók lesznek-e így a fájlok.
Amennyiben az átnevezés során olyan probléma merülne fel, hogy a fájlnév már létezik, akkor a program jelzi, de van lehetőség ilyenkor kiválasztani, hogy az új fájlhoz hozzáírjon egy plusz karaktert, amivel már nem lesz ütközés. Ugyanis nem lehet 1 könyvtárban két teljesen megegyező fájl nevű és kiterjesztésű fájl.
Alap sorszámozás:
kep-[C]
A jobboldalon a SZÁMJEGYEK 3-ra volt állítva.
minta: kepek-001.jpg; kepek-002.jpg; kepek-003.jpg
A fájl utolsó módosításának dátumával megegyező fájlnév.
[Y]-[M]-[D]-[h]o[m]p[s]s
minta: 2015-05-04-07o15p32s.jpg
Ha a fájlnévben benne van a dátum és közben szerkesztjük a fájlt és visszamentjük, akkor is megmarad a fájlnévben az eredeti dátum.
Nyaralós képekhez javasolt fájlnév struktúra:
[C]-csaladi-nyaralas-[Y]-[M]-[D]
minta: 005-csaladi-nyaralas-2017-07-20.jpg
Az alábbi képeken konkrét példák vannak:
Az ÚJ NÉV oszlopot kell figyelni, hogy a beállított kódoknak és opcióknak megfelelően milyen elnevezések lesznek. Ha minden OK, akkor az INDÍTÁS! gombbal lehet végrehajtania fájlokon a tényleges elnevezéseket.