A számítástechnika kezdetén még csak az angol ABC betűit és számokat lehetett használni, most már nagyjából mindenféle karaktert meg lehet adni egy állomány elnevezésénél. Viszont továbbra is javasolt csak az angol elnevezésekre hagyatkozni, mivel az egyes operációs rendszerek közötti fájlcsere vagy pl. a weblapokra feltöltött fájlok nevei esetén rengeteg galibát okoznak például a magyar ékezetes karakterek és köztük is a legproblémásabbak a hosszú ékezetek használata, mint az ő ű í. Ezek olyan speciálisabb magyar karaktereknek nevezhetők.
Természetesen ez nem azt jelenti, hogy ha valaki ékezetes karaktereket használ egy fájl nevében, akkor azokat nem fogja tudni másolni vagy felhasználni. A Windows most már eléggé jól kezeli ezeket. De ha már egy médiatáron szeretnénk használni, vagy egy weblap adminisztrációs felületére akarjuk feltölteni, ott már okozhatnak gondokat. A probléma azért léttezik, mert mág nagyon régen a szabványokat, karakterkódolásokat és a programokat is leginkább angol nyelvterületről indulva készítették és nem nagyon gondolkodtak előre, ezért sok olyan dolog van amin ma már nagyon nehézkes változtatni.
Ha láttál már a lentiekhez hasonlókat, akkor tudod mire is gondolok (ezek csak kitalált fájlnevek):
- megkülönböztethetü_alap.pdf
- http://dokumentumok.hu/letoltesek/kecskem%C3%A9t%20polg%C3%A1rmesteri%20hivatali%20telefonsz%C3%A1mok.docx
Mire kell figyelni a fájlok elnevezésénél, átnevezésénél
Nem túl bonyolultak a szabályok és tulajdonképpen, ha az alábbi 3-at betartjuk, talán nem is lesznek továbbiakban problémáink.
- Minden ékezetes karakter helyett használjuk az ékezetlen megfelelőjét.
pl.: ő=o - í=i - ű=u - á=a - é=e stb.
- Szóköz helyett kötőjel „ - ” esetleg aláhúzás „ _ ” használata. A kötőjelnek van egy olyan előnye is, hogy a keresőoptimalizálás is ezt ajánlja.
- 3. Csak kisbetűk használata, még az első betű is kisbetű legyen.
Konkrét példa a nem javasolt és a megfelelő fájlnévre
Kerülendő fájl név: Kecskeméti referenciánk - hosszú cső felhasználásával.JPG
Helyes fájl név: kecskemeti_referenciank-hosszu_cso_felhasznalasaval.jpg
Fontos, hogy ezek a szabályok a fájl kiterjesztésében is fontosak, vagyis az alma-korte.JPG is problémás lehet. Valamint a mappák, könyvtárak esetében is alkalmazzuk.